5 stycznia, 2020

Woda wodorowa wspiera mięśnie sportowców?

Nie od dziś naukowcy zajmują się badaniem wpływu wodoru – w tym wody wodorowej – na mięśnie podczas ćwiczeń.

Jedno z badań z 2012 roku obejmowało 10 piłkarzy, u których stosowanie wody wodorowej wyraźnie zapobiegało wzrostowi stężenia kwasu mlekowego w mięśniach.

Do innego badania zaproszono 52 aktywnych fizycznie mężczyzn, z których 26 piło 2 litry wody wodorowej dziennie, pozostałych 26 zaś otrzymywało placebo. Po 14 dniach w pierwszej grupie odnotowano podwyższone pH bez wysiłku (o 0,04) i po wysiłku (o 0,07). Żaden z uczestników nie zgłosił żadnych skutków ubocznych.

Woda nasycona wodorem stała się ponownie przedmiotem badań, pod kątem jej działania na mięśnie poddane poważnemu wysiłkowi, u elitarnych sportowców.

Jak czytamy:

W czasie ciężkiego wysiłku np. sprintu, skoków czy ćwiczeń interwałowych, wzrasta zapotrzebowanie na energię i zużycie tlenu. Rośnie też produkcja reaktywnych form tlenu (RFT/ROS) i reaktywnych form azotu (RFA/RNS), co grozi wywołaniem stresu oksydacyjnego. W normalnych warunkach RFT i RFA produkowane są powoli i eliminowane na czas przez systemy przeciwutleniające.

Jednak zwiększone tempo wytwarzania RFA może powodować przekroczenie pojemności komórkowej tych obronnych systemów. W wyniku tego, atak wolnych rodników na błony komórkowe może prowadzić do utraty żywotności komórek i ich martwicy. Może dojść również do powodowanych wyczerpującymi ćwiczeniami uszkodzeń i zapalenia mięśni szkieletowych.

W czasie intensywnych ćwiczeń wytwarza się kwas mlekowy, który obniża pH mięśni. To jeden z czynników mogących wpływać na ich zmęczenie, a więc obniżoną zdolność (lub jej brak) do kurczenia.

Jednak odpowiednie nawodnienie przed treningiem wodą wodorową, może pomóc obniżyć poziom kwasu mlekowego, niwelując pogorszenie funkcji mięśni, wywołane przez wysiłek. Z tego powodu szeroko pojęte terapie wodorowe stosowane są w medycynie sportowej, jako skuteczna i innowacyjna metoda radzenia sobie ze stresem oksydacyjnym. Pomagają również w leczeniu kontuzji, potencjalnie poprawiając wydolność podczas ćwiczeń.

Wodór stanowi jeden z Czterech Filarów Długowieczności. Jego prozdrowotne właściwości zostały uznane przez Doktora Pokrywkę jako jeden z fundamentów długiego życia w dobrym zdrowiu. Więcej na ten temat możecie przeczytać poniżej:

 

Źródło:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22520831

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

  Zapisz się do newslettera

   Wyślij komentarz

   This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

   The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.