5 stycznia, 2020

Woda wodorowa wspiera mięśnie sportowców?

Nie od dziś naukowcy zajmują się badaniem wpływu wodoru – w tym wody wodorowej – na mięśnie podczas ćwiczeń.

Jedno z badań z 2012 roku obejmowało 10 piłkarzy, u których stosowanie wody wodorowej wyraźnie zapobiegało wzrostowi stężenia kwasu mlekowego w mięśniach.

Do innego badania zaproszono 52 aktywnych fizycznie mężczyzn, z których 26 piło 2 litry wody wodorowej dziennie, pozostałych 26 zaś otrzymywało placebo. Po 14 dniach w pierwszej grupie odnotowano podwyższone pH bez wysiłku (o 0,04) i po wysiłku (o 0,07). Żaden z uczestników nie zgłosił żadnych skutków ubocznych.

Woda nasycona wodorem stała się ponownie przedmiotem badań, pod kątem jej działania na mięśnie poddane poważnemu wysiłkowi, u elitarnych sportowców.

Jak czytamy:

W czasie ciężkiego wysiłku np. sprintu, skoków czy ćwiczeń interwałowych, wzrasta zapotrzebowanie na energię i zużycie tlenu. Rośnie też produkcja reaktywnych form tlenu (RFT/ROS) i reaktywnych form azotu (RFA/RNS), co grozi wywołaniem stresu oksydacyjnego. W normalnych warunkach RFT i RFA produkowane są powoli i eliminowane na czas przez systemy przeciwutleniające.

Jednak zwiększone tempo wytwarzania RFA może powodować przekroczenie pojemności komórkowej tych obronnych systemów. W wyniku tego, atak wolnych rodników na błony komórkowe może prowadzić do utraty żywotności komórek i ich martwicy. Może dojść również do powodowanych wyczerpującymi ćwiczeniami uszkodzeń i zapalenia mięśni szkieletowych.

W czasie intensywnych ćwiczeń wytwarza się kwas mlekowy, który obniża pH mięśni. To jeden z czynników mogących wpływać na ich zmęczenie, a więc obniżoną zdolność (lub jej brak) do kurczenia.

Jednak odpowiednie nawodnienie przed treningiem wodą wodorową, może pomóc obniżyć poziom kwasu mlekowego, niwelując pogorszenie funkcji mięśni, wywołane przez wysiłek. Z tego powodu szeroko pojęte terapie wodorowe stosowane są w medycynie sportowej, jako skuteczna i innowacyjna metoda radzenia sobie ze stresem oksydacyjnym. Pomagają również w leczeniu kontuzji, potencjalnie poprawiając wydolność podczas ćwiczeń.

Wodór stanowi jeden z Czterech Filarów Długowieczności. Jego prozdrowotne właściwości zostały uznane przez Doktora Pokrywkę jako jeden z fundamentów długiego życia w dobrym zdrowiu. Więcej na ten temat możecie przeczytać poniżej:

 

Źródło:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22520831

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do Programu Długowieczności

Zapisz się do Programu Długowieczności Doktora Pokrywki

Wyślij komentarz