23 marca, 2017

Czy wzdęcia mogą zaburzać pracę serca?

Wzdęcia są często spotykaną i dokuczliwą przypadłością. Określanie powodu ich występowania nie zawsze jest proste. Nierzadko wyniki przeprowadzanych badań, nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co może być nie tak. Czasami nie dają jej wcale. Ponadto niektóre z osób cierpiących z powodu wzdęć doświadczają arytmii serca – gdy wzdęcia się nasilają, serce „wali jak szalone”. Czy stany te mają ze sobą coś wspólnego?

Okazuje się, że nadmiar gazów może podrażnić nerw błędny. A objawami takiego podrażnienia, jest np. nieregularna praca serca i uczucie oszołomienia. Spróbujmy to uporządkować.

Nerw błędny (vagus) to długi nerw czaszkowy. Zaczyna się w obrębie mózgowia i unerwia zarówno serce, jak i żołądek. Przesyła sygnały z ciała do mózgu, dając znać temu drugiemu o tym, co dzieje się w naszym ciele. Nerw ten posiada też włókna eferentne, tzn. takie które prowadzą informację z mózgu do ciała. Jest dwukierunkowym szlakiem dla impulsów nerwowych i unerwia ogromną ilość struktur anatomicznych. Jego podrażnienie może dawać różne objawy. Zwykle są one bardzo indywidualne i mogą zmieniać się nawet z dnia na dzień.

Wróćmy do nadmiaru gazów. Rozprężanie żołądka wywołuje presję na vagus – wrażliwej strukturze – a ten wysyła niejasne informacje do mózgu i serca. Takie patologiczne pobudzenie nerwu błędnego, może spowodować zmniejszone uwalnianie neurotransmiterów (GABA czy acetylocholina), które odpowiedzialne są za obniżanie częstości skurczów serca i tłumienie czynników stresowych.

Osoby walczące z tą dolegliwością powinny odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Czy objawy nasilają się po południu?
  • W sytuacjach stresowych?
  • W przypadku braku odpowiedniej ilości snu?
  • Czy zmniejszają się po odbiciu?

Jeżeli odpowiedź na te pytania brzmi „tak”, prawdopodobnym jest, że układ pokarmowy wydatnie wpływa na pracę serca. Należy wtedy zbalansować impulsację nerwu błędnego, by wyciszyć układ nerwowy.

Cichosza, czyli róbcie to w domu

Poprawienie funkcji układu pokarmowego pozwala na zredukowanie ilości gazów. To pomaga również zmniejszyć stan zapalny, który nierzadko towarzyszy zbyt dużej ich ilości. Oto kilka domowych sposób na uspokojenie nerwu błędnego. Każdy organizm jest inny, w związku z czym to co u jednej osoby będzie pomocne, nie przyniesie żadnej korzyści drugiej. Na szczęście jest z czego wybierać, każdy więc ma szansę znaleźć coś dla siebie.

Imbir

Na pierwszy ogień idzie imbir. 550 mg jego korzenia, dodawanego 3 razy dziennie do posiłków, pomaga wyciszyć nerw błędny. Imbir działa jak uspokajacz na żołądek, ale działa też silnie przeciwzapalnie.

Zmiana pozycji

Zmiana pozycji ciała i chodzenie zdejmuje ciśnienie z żołądka. Podczas poruszania uwięzione gazy będą się uwalniać.

Głębokie oddychanie

Głębokie oddychanie i medytacja również mogą okazać się pomocne w rozluźnianiu nerwu. Stany lękowe i depresja mogą wpływać na jego podrażnieniem.

Dieta

Bardzo istotny czynnik. Często przyjmowanie pokarmu jest sytuacją w której podrażniony zostaje nerw błędny. Zbierające się gazy są jedynie objawem. Wykluczenie z diety pokarmów drażniących nie jest łatwe i wymaga cierpliwości, konsekwencji i uważność. Warto zacząć od glutenu i nabiału.

Gryzienie jedzenia

Kiedy gryziemy, w naszej ślinie wydzielają się enzymy. Wędruję one – wraz z tym co zjemy – na niższe pietra układu trawiennego i ułatwiają trawienie.

Znudzone jelito, to kapryśne jelito

Spożywanie regularnie niewielkich posiłków mobilizuje jelito do ciągłej – ale nie morderczej – pracy. A to zapobiega tworzeniu się zastojów. Wspomóc ten proces może też suplementacja magnezu, spożywanie dużej ilości wody oraz błonnika.

Terapia wisceralna

Terapia, która może być zarówno ostatnim, jak i pierwszym krokiem w poszukiwaniu przyczyny napięcia vagusa. Pomoże ustalić te przyczynę i w bardzo szybki sposób się jej pozbyć. Takie efekty może dać kompleksowe podejście do pracy z ciałem, przez pryzmat narządów wewnętrznych.

Źródło: http://www.fizjopassion.pl/co-maja-wzdecia-do-arytmii-serca/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.