28 czerwca, 2017

Słowo o żeń-szeniu.

Żeń-szeń rośnie przede wszystkim w Azji – uprawiany jest tam od bardzo dawna. To niewielka bylina z rodziny araliowatych, posiadająca mało rozgałęziony, mięsisty korzeń palowy. Kształtem przypomina czasami ludzką sylwetkę – stąd wzięła się jego nazwa, pochodząca od chińskiego rénshēn, czyli „człowiek-korzeń”. Z korzenia tego wyrasta łodyga, osiągająca maksymalną wysokość do 70 cm. Żeń-szeń rośnie bardzo wolno. Po 8-10 latach od momentu kiełkowania, korzeń waży zaledwie 10 g, po 20 latach 20-25 g. Hodowcy żeń-szenia stosują techniki wzmagające nieco zarówno szybkość wzrostu, jak i przyrosty jego wagi.

Rośliny te owocują jesienią. Wtedy to wykopuje się korzenie w całości, pod warunkiem że waży co najmniej 10g. Świeże korzenie wysyłane są najczęściej do zamawiających je firm farmaceutycznych. Suszone w całości zaś, zostają na lokalnym rynku. Gatunków żeń-szenia jest kilka. Najczęściej spotykanym jest Radix Ginseng. Okazy rosnące dziko, są cenniejsze niż te, które pochodzące z uprawy. Do izolowania związków czynnych w celach przemysłowych, wykorzystuje się całą roślinę w czasie kwitnienia. Pokrewne gatunki – nazywane pseudo żen-szeniem (Panax notoginseng Burkill, Panax pseudo ginseng Walich i Panax japonicus C. A. Mey) – dostarczają mniej surowca, niż Radix Ginseng. Panax quinquefolium L – pięciolistny żeń-szeń pochodzący z Ameryki Północnej – od wieków stosowany był przez kanadyjskich Indian. Uprawiany jest na dużą skalę w Ameryce i Azji, charakteryzuje się niskim stężeniem związków czynnych i szybkim wzrostem. Wykorzystywany jest jako tańsza i łatwiej dostępna alternatywa dla “prawdziwego” żeń-szenia.

Wszechstronne działanie

Żeń-szeń prawdziwy zawiera mieszaninę 16-stu saponim trójterpenowych. Są one połączeniami aglikonów panaksadiolu, panaksatriolu lub kwasu oleanolowego z 3-6 cukrami prostymi. Na początku lat 60., przez japońskich naukowców zostało wykrytych 12 związków saponinowych. Nazwali je ginsenozydami. W tym samym roku badacze radzieccy wyizolowali 6 związków (z których 2 okazały się identyczne z ginsenozydami) i nazwali je panaksozydami. Inne gatunki żeń-szenia również zawierają podobne związki. Wszystkie gatunki rośliny zawierają związki, których struktura przypomina ginsenozydy.

Jak to działa?

Wyciąg z żeń-szenia i innych podobnych mu roślin, ma działanie ogólnopobudzające oraz wzmacniające na ośrodki ruchowe i wydalnicze. Znajdują się one w ośrodkowym układzie nerwowym i rdzeniu przedłużonym. Bodźce które wychodzą z tych ośrodków, docierają do wielu narządów wewnętrznych. W tym właśnie upatruje się tak szerokie działanie korzenia żeń-szenia. Badania pokazały, że:

  • obniża on ciśnienie krwi,
  • działa moczopędnie,
  • usuwa toksyny z organizmu,
  • zmniejsza poziom cukru we krwi,
  • ma właściwości przeciwwrzodowe,
  • przeciwdziała rozwojowi niektórych nowotworów,
  • pobudza czynność serca.

Potwierdziły również, że jest to surowiec mający wszechstronny wpływ na organizm, zwiększając ogólna wydolność, zdolności adaptacyjne nawet do trudnych i długotrwałych, niesprzyjających nam warunków otoczenia. Pomaga również w przystosowaniu się i poradzeniu sobie z dużym wysiłkiem.

Źródło:

http://medico.seomex.pl/zen-szen/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      One Comment

      1. Agata 1 lipca 2017 at 09:32- Odpowiedz

        Należy do artykułu dodać, że kuracja żeń-szeniem ma też przeciwwskazania i wymaga ścisłego dawkowania ponieważ w nadmiernej ilości może doprowadzić do bóli głowy, biegunki, zmian skórnych, utraty masy ciała, zakłócenia snu, nadmiernej pobudliwości nerwowej. Poza tym żeń-szenia nie powinny stosować osoby ze skłonnościami hipoglikemii ponieważ bardzo obniża poziom cukru we krwi, a także osoby chore na hemofilię i inne zaburzenia krzepnięcia krwi ze względu na działania przeciwzakrzepowe preparatu z żeń-szeniem.

        Dla dobra ludzi oprócz dobrodziejstw..,zawsze należy podawać przeciwwskazania, bo to nie mniej ważne od dobrodziejstw….

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.