31 lipca, 2018

Niezwykłe zdrowotne korzyści wody wodorowej.

Woda wodorowa bogata jest w cząsteczki wodoru, które mogą unieszkodliwić wolne rodniki i przenikać przez barierę krew-mózg, błonę komórkową, mitochondria, a nawet jądro. Ze względu na swoje unikalne właściwości, wodór cząsteczkowy wpływa korzystnie na niemal wszystkie narządy. Walczy z otyłością, działa przeciwzapalnie, przeciwutleniająco i przeciwalergicznie – wszystko to bez znanych efektów ubocznych.

Prozdrowotne właściwości wody wodorowej

Dlaczego warto sięgać po wodę wodorową?

 • Chroni mózg

Wodór cząsteczkowy (H2) może chronić komórki i tkanki przed uszkodzeniem oksydacyjnym, poprzez selektywne zmniejszanie reaktywnych form tlenu (ROS). W przeciwieństwie do innych przeciwutleniaczy, ma on wyjątkową zdolność do pokonywania błon komórkowych i koncentrowania się na organellach, takich jak mitochondria czy jądro.

W eksperymencie na szczurach, picie wody wodorowej zapobiegło rozwojowi choroby Parkinsona. Zmniejszyła ona stres oksydacyjny i zapobiegła zaburzeniom poznawczym, związanym z otępieniem i chorobą Parkinsona. W innym badaniu na myszach cierpiących na chorobę Parkinsona, woda wodorowa zapobiegała zarówno rozwojowi, jak i progresji zwyrodnienia nerwów, hamowała też proces utraty neuronów. Dodatkowo, w badaniu na pacjentach z choroba Parkinsona stwierdzono, że spożycie wody wodorowej zmniejsza uszkodzenie neurotoksyczne (taki sam wynik dały wcześniejsze badania na zwierzętach). Nie odnotowano również żadnych działań niepożądanych, przy dużych dawkach równych 100 ml wody wodorowej/dobę.

 • Pomaga walczyć z zaburzeniami nastroju

W badaniach na myszach, wodór przywrócił naturalny wzrost komórek mózgowych. Woda wodorowa może więc być stosowana pomocniczo przy depresji i niektórych zaburzeniach psychicznych, dzięki wspieraniu neurogenezy.

 • Łagodzi stany zapalne

W wielu badaniach na zwierzętach, wodór cząsteczkowy wykazywał działanie przeciwzapalne. W tym z udziałem pacjentów chorujących na reumatoidalne zapalanie stawów, osobom tym podawano 0,5 l wody wodorowej, codziennie, przez 4 tygodnie. Pod koniec badania wszyscy pacjenci z wczesnym RZS osiągnęli remisję, a u 20% objawy zniknęły.

 • Zmniejsza zmęczenie mięśni, zaburzenia funkcji motorycznych i zwyrodnienie mięśni

W badaniu z udziałem młodych sportowców, picie wody wodorowej zmniejszyło gromadzenie się kwasu mlekowego podczas intensywnych ćwiczeń. Zmniejszało również zmęczenie mięśni.

W badaniu na myszach z dystrofią mięśniową Duchenne`a (postępującym zanikiem mięśni), woda wodorowa zapobiegała nadmiernemu przyrostowi masy ciała i zwiększała produkcję przeciwutleniacza – peroksydazy glutationowej. Zaobserwowano, że woda wodorowa może potencjalnie złagodzić zanik mięśni u pacjentów z tą chorobą.

 • Zapobiega zespołowi metabolicznemu

Woda wodorowa znacznie zmniejszała natężenie stłuszczenia wątroby u myszy z cukrzycą typu 2 oraz otyłością. Podobnie działała na gryzonie z tym schorzeniem wątroby, którym podawano dietę o wysokiej zawartości tłuszczu. Dzięki stymulacji metabolizmu energetycznego, zredukowano również poziom glukozy, insuliny i trójglicerydów.

Badanie na szczurach wykazało, że woda ta była w stanie zapobiec miażdżycy.

W badaniu z udziałem pacjentów cierpiących na zespół metaboliczny, piecie 1,5-2 l wody wodorowej dziennie, przez 8 tygodni, wpłynęło redukująco na poziom złego i podwyższająco na poziom dobrego cholesterolu.

 • Może pomóc pozbyć się zbędnych kilogramów

Długotrwałe picie wody wodorowej pomagało kontrolować wagę i przyrost tkanki tłuszczowej u szczurów, pomimo braku zmian w paszy i przyjmowaniu wody.

 • Poprawia funkcje mitochondrialne

Badania kliniczne wykazały, że picie wody wodorowej chroni bezpośrednio mitochondria i redukuje zaburzenia w ich obrębie.

Ponadto, woda stymuluje metabolizm energetyczny, który mierzony jest zużyciem tlenu i wytwarzaniem CO2.

 • Wspomaga walkę z cukrzycą

Badanie kliniczne pacjentów z cukrzycą typu 2 oraz upośledzoną tolerancją glukozową wykazało, że picie 900 ml wody wodorowej, przez 8 tygodni, obniżało poziom cholesterolu, normalizowało tolerancję glukozy i oporność na insulinę u większości pacjentów.

 • Pomaga wyleczyć kwasicę metaboliczną

Kwasica metaboliczna to schorzenie charakteryzujące się zwiększoną kwasowością krwi, co może zaostrzyć się w tracie wysiłku fizycznego. Badanie przeprowadzone na zdrowych, aktywnych fizycznie mężczyznach wykazało, że wypijanie codziennie (przez 14 dni) wody wodorowej zwiększyło pH krwi przed i po wysiłku. Bez żadnych skutków ubocznych. W badaniu tym zaobserwowano również, że picie wody może działać alkalizująco we krwi.

 • Może pomóc uniknąć raka

Podgrzewana woda wodorowa okazała się skutecznym środkiem przeciwnowotworowym. W rakowych komórkach w języku i tkankach łącznych, woda wodorowa tłumiła wzrost kolonii guza, dzięki redukcji stresu oksydacyjnego.  Hamowała również wzrost naczyń krwionośnych w hodowanych komórkach ludzkiego raka płuc.

 • Zmniejsza skutki uboczne leczenia raka

Picie wody wodorowej zmniejszyło śmiertelność i utratę masy ciała, spowodowaną lekami przeciwnowotworowymi. Zmniejszyło również toksyczność nerek u myszy.

W badaniu z udziałem pacjentów przyjmujących radioterapię złośliwego raka wątroby, wypijanie 1,5-2 l wody wodorowej na dobę stłumiło stres oksydacyjny (mierzony zwiększeniem całkowitego stężenia wodoronadtlenku) i zapobiegało utracie apetytu.

 • Dba o piękną skórę

Podawana dożylnie pacjentom z ostrymi stanami rumieniowych chorób skóry, woda wodorowa znacznie złagodziła ich objawy. Kąpiel w wodzie wodorowej, zażywana codziennie przez 3 miesiące, poprawiła wygląd skóry, zmniejszając zmarszczki. Ponadto, zredukowała uszkodzenia ludzkich komórek skóry, powstałych pod wpływem promieniowania ultrafioletowego.

 • Poprawia gojenie ran

Przyjmowanie wody wodorowej przez pacjentów w podeszłym wieku, zmniejszyło rozmiar owrzodzeń odleżynowych i poprawiło regenerację.

 • Redukuje uszkodzenia transplantowanych narządów

Woda wodorowa w postaci ochronnego roztworu zmniejszała uszkodzenia narządów podczas przeszczepów.

 • Pomaga pozbyć się problemów z pęcherzem

W badaniach na szczurach z chirurgicznie wywołaną niedrożnością pęcherza, picie wody wodorowej znacząco tłumiło wzrost masy pęcherza oraz stres oksydacyjny. Odwracała ponadto osłabione reakcje na mięśniową i elektryczną stymulację. Wyniki te sugerują, że woda wodorowa może pomóc pacjentom z niedrożnością pęcherza, poprzez zmniejszenie stresu oksydacyjnego.

 • Chroni serce

Podawanie wody wodorowej myszom chorującym na cukrzycę, znacznie poprawiło funkcjonowanie mięśnia sercowego. Wykazuje to, że wodór cząsteczkowy może być przydatny w leczeniu zaburzeń pracy serca, związanych z cukrzycą.

 • Chroni zdrowie oczu

Wzbogacone H2 krople do oczu, usprawniły proces regeneracji po uszkodzeniu siatkówki u szczurów.

Stosowanie roztworu wodorowego na mysie rogówki, znacznie zmniejszyło angiogenezę po urazie spowodowanym przez chemiczne oparzenie. Wskazuje to na potencjalną możliwość zapobiegania utracie wzroku, po chemicznych uszkodzeniach oczu.

 • Zapobiega utracie słuchu

Wodór cząsteczkowy chroni komórki rzęsa te przed uszkodzeniem oksydacyjnym.

Badania na świnkach morskich wykazały, że bogata w wodór woda i sól fizjologiczna zapobiegały śmierci komórek zmysłowych, po ekspozycji na hałas. Może to sugerować, że woda wodorowa ma właściwości ochronne przed utratą słuchu wywołaną hałasem.

 • Zwalcza alergię

Picie wody wodorowej wyeliminowało nagłe reakcje alergiczne u myszy.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to alergiczne, zapalne schorzenie skóry, które charakteryzuje się czerwonymi, łuszczącymi się plamami na skórze. U myszy cierpiącymi na podobne schorzenie, woda wodorowa poprawiała stan skóry, poprzez tłumienie stanu zapalnego.

 • Poprawia funkcjonowanie nerek

Badania na szczurach wykazały, że woda wodorowa polepszyła funkcjonowanie nerek, po uszkodzeniu toksycznym. Stało się tak dzięki redukcji stresu oksydacyjnego i chemicznych produktów odpadowych oraz azotu mocznikowego we krwi.

Picie wody zmniejsza również stan zapalny i ciśnienie krwi, u pacjentów poddawanych dializie pozaustrojowej.

 • Chroni wątrobę

Woda wodorowa hamowała proces fibrogenezy wątroby u myszy, chroniąc jej komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Poprawiła również znacząco czynność wątroby i zmniejszyła stres oksydacyjny, u pacjentów z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu B.

 • Dba o zdrowe jelita

Picie wody wodorowej łagodziło uszkodzenia błony śluzowej żołądka szczurów, wywołane przez aspirynę, dzięki redukcji stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego Woda ta ma więc potencjalną właściwość ochrony jelit zdrowych osób, przed uszkodzeniem spowodowanym tym procesem.

 • Chroni płuca

Spożywanie wody wodorowej przez szczury miało ochronne działanie przed uszkodzeniem tkanek płuc, dzięki hamowaniu rozwoju stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego.

 • Chroni przed promieniowaniem

Badanie wykazało, że podawanie myszom wody wodorowej przed ekspozycją na napromieniowanie, zwiększało przeżywalność i chroniło serce przed uszkodzeniem.

Leczenie wodorem hamowało również śmierć wywołaną napromieniowaniem wyhodowanych ludzkich krwinek białych, co sugeruje że wodór może być stosowany jako skuteczny środek radioprotekcyjny.

 • Łagodzi ból

Stwierdzono, że doustne podawanie myszom wody wodorowej łagodziło powszechne objawy neuropatii. W badaniu stwierdzono, że wodór może być pomocny w łagodzeniu bólu nerwów w warunkach klinicznych.

 • Może wydłużać żywotność

Uważa się, że zdolność wodoru cząsteczkowego do ochrony DNA i mitochondriów przed uszkodzeniem oksydacyjnym, ma korzystny wpływ np. na przebieg raka czy proces starzenia.

Leczenie wodorem opóźniało replikację długości życia komórek macierzystych szpiku kostnego, poprzez redukcję stresu oksydacyjnego. Gdy ludzkie komórki śródbłonka żyły pępkowej hodowano w podłożu bogatym w wodór, zarówno stres oksydacyjny jak i starzenie komórkowe zostały stłumione. W badaniu stwierdzono, że picie wody wodorowej może zwiększyć długowieczność u ludzi.

 • Ma działanie antybakteryjne

Badanie wykazało, że woda wodorowa może pomóc w utrzymaniu higieny jamy ustnej, dzięki antybakteryjnemu działaniu.

[adrotate banner=”15″]U pacjentów z zakażeniem dziąseł, picie wody bogatej w wodór złagodziło objawy choroby i zwiększyło efekty nieinwazyjnego leczenia.

Efekty uboczne i środki ostrożności

Wodór cząsteczkowy nie daje żadnych zaraportowanych skutków ubocznych i nie jest toksyczny, nawet przy wysokich stężeniach.

Więcej na temat wodoru i wody wodorowej, pisaliśmy m.in. tutajtutaj, tutaj i tutaj.

Źródło:

https://www.selfhacked.com/blog/hydrogen-water/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera

9 komentarzy

 1. marlen11 7 grudnia 2017 at 01:10- Odpowiedz

  Pomogła bardzo na niewyjaśniony ból kolana.Utykałam ponad pół roku czekając na wizytę u ortopedy którą w końcu odwołałam ponieważ ból stopniowo zanikał..Minęły dwa lata jak nie więcej i nadal nic nie boli 🙂 „Wodorówkę” pije nadal,choć już nie tak regularnie,pewnie dlatego,że nic nie dokucza 😉

 2. Agata 1 sierpnia 2018 at 13:24- Odpowiedz

  Wodę wodorową zakupioną w formacji AD piłam w celach profilaktycznych ponad dwa lata a może i więcej…(Chcę też zaznaczyć, że tym samym czasie sumiennie stosowałam wszystkie inne ,,zręczne środki,, AD). Piłam ją systematycznie, w pierwszym etapie trzy buteleczki dziennie, a potem zwiększyłam do pięciu…Po jakimś czasie zaczęły pojawiać się u mnie objawy reumatologicznego zapalenia stawów i mięśni, i ich sztywność, objawy boreliozy, rozrost niekorzystnych patogenów, i bardzo wysoki cholesterol (360)… Nie twierdzę, że to dostałam od wody wodorowej ale mogę stwierdzić, że woda wodorowa – od wyżej wspomnianych przypadłości – mnie nie uchroniła więc jak można dochodzić do zdrowia stosując wodę wodorową, jeśli ona nie zadziałała w profilaktycznym procesie? Dla dobra pacjentów proszę się nad tym głęboko zastanowić i głębiej przeanalizować. Może to co działa na myszy niekoniecznie działa na człowieka. A może jeszcze wchodzi w grę kolejny czynnik, o którym jeszcze nie wiadomo…!?

  • Akademia Długowieczności 4 sierpnia 2018 at 11:42- Odpowiedz

   Bardzo przykro nam, że w Pani przypadku woda wodorowa nie dała pozytywnych rezultatów. Pomimo ogromnej ilości osób, którym zręczne środki Akademii pomogły w przywróceniu i utrzymaniu zdrowia nie można zagwarantować że będzie tak za każdym razem. Czasem, jak Pani napisała, w grę wchodzą dodatkowe czynniki, których nie widać na pierwszy rzut oka. Dziękujemy bardzo za ten i wszystkie dotychczasowe komentarze i życzymy jak najwięcej zdrowia!

 3. Agata 6 sierpnia 2018 at 05:29- Odpowiedz

  Nie musi Wam być przykro. W zamian za te słowa wolałabym głębszego zaangażowania w tej kwestii a następnie stwierdzenia dlaczego na innych to działa, a innych nawet nie chroni przed schorzeniem. A powiedzenie, że gdyby nie zalecenia i środki AD, to mogło by mnie już dawno – wśród żyjących – nie być, to jest dla mnie bardzo mało zadowalające…Od przyczynowego lekarza trochę więcej wymagać się powinno…

  W moim przypadku żaden środek AD nic nie dał i nie uchronił…Jedynie to zabiegi akupunkturowe są pomocne. Ale tylko pomocne, ale niewykluczające…

  • Akademia Długowieczności 8 sierpnia 2018 at 13:29- Odpowiedz

   Żeby ustalić dlaczego zalecenia i środki Akademii nie przyniosły w Pani przypadku satysfakcjonujących rezultatów musielibyśmy przeprowadzić badania, ale jako redakcja portalu nie jesteśmy lekarzami. Niestety więc, mimo szczerych chęci nie jesteśmy w stanie pomóc. Żadna terapia nie jest skuteczna w 100% przypadków – podobnie jest z zaleceniami i środkami Akademii. Mimo to z naszych obserwacji wynika że osoby, które konsekwentnie wprowadzą w swoim życiu zmiany o których piszemy, prawie zawsze odczuwają w niedługim czasie wyraźną poprawę zdrowia.

 4. Robert 6 sierpnia 2018 at 15:15- Odpowiedz

  Sprawdziłem,
  Niestety buteleczki po dłuższym czasie tracą REDOX. Zaopatrzyłem się w tester redoxu i wiem, że woda z „automatu” w komorze normobarycznej – rzeczywiście ma redox -500, ale ta sama woda po zabutelkowaniu po kilku dniach ma już ok -10. Natomiast kupowane wysyłkowo lub nawet w sklepach ze zdrową żywnością mają „0”. Nie potrafię i nie będę tego tłumaczył, ja tylko stwierdzam fakt.

  • Akademia Długowieczności 12 sierpnia 2018 at 17:18- Odpowiedz

   Sposób przechowywania ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o utrzymanie współczynnika redox – właśnie z tego powodu szklane buteleczki z wodą Red-OX są nalewane praktycznie do pełna. Wystarczy niewielka ilość powietrza w butelce i dzieje się to, o czym Pan napisał. Woda z automatów jest przeznaczona do szybkiego spożycia. Butelkowana woda Red-OX polecana przez Akademię utrzymuje współczynnik redox nawet przy dłuższym przechowywaniu.

 5. Agata 9 sierpnia 2018 at 12:26- Odpowiedz

  (Panie Robercie to teraz rozumie dlaczego woda Redox u mnie nie przyniosła dobrych rezultatów…Z tego wynika, że problem leży nie w przyczynie mojego organizmu, a tylko w przyczynie wody Redox.

  Droga AD to znaczy, że leczenie przyczyno-skutkowe czy jak Wy to nazywanie uzdrowienie poprzez Wasze procesy też bardzo zawodzą. Dlatego mój wpis nie traktujcie jako próbę ataku i obrazy tylko jako motor napędowy do dalszego i bardziej szczegółowego działania…Zwłaszcza, że okrzyknęliście się doskonale uzdrawiającą formacją…

  • Akademia Długowieczności 12 sierpnia 2018 at 17:20- Odpowiedz

   Jak odpisaliśmy Panu Robertowi powyżej, butelkowana woda Red-OX utrzymuje współczynnik redox – problem najprawdopodobniej wyniknął z niewłaściwego przechowywania wody z automatu. Raz jeszcze powtórzymy, że konstruktywną krytykę bardzo sobie cenimy i staramy się wykorzystać ją jako motywację do poprawy. Także dziękujemy za wszystkie uwagi – dzięki nim mamy szansę stać się lepsi!

Wyślij komentarz