18 lutego, 2019

Niektóre pestycydy kolejny raz powiązane ze zwiększonym ryzykiem nowotworu.

Jak donoszą naukowcy z University of Washington, ekspozycja na glifosat (najpowszechniej stosowany herbicyd), zwiększa ryzyko nowotworów o ponad 40%.

Zespół badaczy przeanalizował badania i opracowania, dotyczące potencjalnej rakotwórczości glifosatu. Odkryli oni, że istnieje silniejszy niż uważano związek, pomiędzy tą substancją, a chłoniakiem nieziarniczym. Wyniki te zostały opublikowane w internetowym czasopiśmie Mutation Research/Reviews in Mutation Research.

Jak powiedziała ich autorka, Lianne Sheppard, professor wydziału Environmental & Occupational Health Sciences and Biostatistics na University of Washington:

Nasza analiza miała przede wszystkim dostarczyć możliwie najlepszej odpowiedzi na pytanie, czy glifosat jest rakotwórczy. W świetle wyników tych badań, jestem jeszcze bardziej przekonana, że tak.

Analizując badania epidemiologiczne opublikowane w latach 2001-2018 zespół ustalił, że ekspozycja na glifosat może zwiększyć ryzyka chłoniaka nieziarniczego aż o 41% (!). Autorzy skoncentrowali się na badaniach epidemiologicznych z udziałem ludzi, ale przyjrzeli się również dowodom z badań na zwierzętach.

Badanie to jest najbardziej aktualną analizą tematu glifosatu i jego związku z chłoniakiem nieziarniczym, obejmującą badanie z 2018 roku z udziałem ponad 54 000 osób, które pracują jako licencjonowani aplikatorzy pestycydów.  – powiedziała Rachel Shaffer, współautorka badania i doktorantka z Department of Environmental & Occupational Health Sciences.

Te ustalenia zgodne są z wcześniejszą oceną, dokonaną przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem, która zakwalifikowała w 2015 glifosat jako “prawdopodobny czynnik rakotwórczy u ludzi”.

Glifosat jako herbicyd został użyty po raz pierwszy w 1974 roku. Od 2000 roku jego zastosowanie w przemyśle rolniczym gwałtownie wzrosło. Wtedy zaczęto stosować praktykę green burndown, zgodnie z którą herbicydy na bazie glifosatu aplikowane są na rośliny krótko przed zbiorem. W wyniku takiego działania, uprawy te będą nim prawdopodobnie bardziej zanieczyszczone.

Jak uważają naukowcy, konieczne są dalsze badania nad skutkami stosowania tej techniki opryskiwania. Niektóre z nich mogą nie być w pełni uwzględnione w publikacjach, które zostały uwzględnione w powyższej analizie.

Źródło:

https://www.washington.edu/news/2019/02/13/uw-study-exposure-to-chemical-in-roundup-increases-risk-for-cancer/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.