18 października, 2018

Niebezpieczeństwo stale rośnie – zatrważające ilości mikroplastiku w soli.

Już kilka lat temu odnaleziono w soli morskiej mikroplastiki. Najnowsze badania pokazują, że znajdują się one w 90% marek produkująch sól na całym świecie.

Zgodnie z nową analizą przeprowadzoną w Korei Południowej oraz przez Greenpeace East Asia, 36 z 39 przebadanych marek soli zawierało mikroplastiki. W połączeniu z poprzednimi badaniami, pozwoli ona przyjrzeć się geograficznemu rozprzestrzenianiu się drobinek plastiku w soli, a także korelacji z miejscem występowania zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi w środowisku.

Jak powiedział Seung-Kyu Kim, profesor nauk morskich na Incheon National University w Korei Południowej:

Odkrycia sugerują, że spożywanie przez nas mikroplastików w produktach morskich, jest ściśle związane z emisją [zanieczyszczeń] w danym regionie.

Badaniom poddano próbki soli z 21 krajów, w Europie, obu Amerykach, Afryce oraz Azji. Trzy marki w których nie znaleziono mikroplastików pochodziły z Tajwanu (i była ta rafinowana sól morska), Chin (rafinowana sól kamienna) i Francji (nierafinowana sól morska, wytwarzana w wyniku parowania słonecznego. Badanie zostało opublikowane na łamach Environmental Science & Technology. To piąte duże badanie, które w ostatnich latach poświęcone było soli. Inne przeprowadzone zostały w: Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Malezji, Stanach Zjednoczonych oraz w Chinach.

Gęstość mikroplastików występujących w soli, różniła się diametralnie pomiędzy różnymi markami. Szczególnie wysokie stężenie, było w markach azjatyckich – najwyższe w soli sprzedawanej w Indonezji.

Azja jest miejscem pełnym zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi. Indonezja, która ma 54 720 km linii brzegowej, w 2015 roku była na 2. miejscu niepochlebnego rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie.

Najwięcej mikroplastików znajduje się w soli morskiej, następnie jeziornej oraz kamiennej.

Sherri Mason, profesor na  State University of New York we Fredonii, współpracowała z naukowcami z University of Minnesota nad kolejnym, niezależnym badaniem soli. W wywiadzie powiedziała, że nowe odkrycia dodają kolejny element układanki do oceny wpływu, jaki mają mikroplastiki.

To interesujące, że wyższe stężenia zostały znalezione w Azji. Choć nie jest to zaskakujące, wciąż potrzebne są dane. Wcześniejsze badania wykazały ślady mikroplastików, w produktach solnych sprzedawanych w tych krajach. Nie wiemy jednak ile.

Jak mówi, nowe badania pokazują nam, że mikroplastik jest wszędzie. To nie działa tak, że jeśli kupujemy sól w Anglii, to jesteśmy bezpieczni.

Jak bardzo jest to szkodliwe?

W nowych badaniach szacuje się, że przeciętny dorosły człowiek spożywa poprzez sól ok. 2000 mikrodrobin plastiku rocznie. Obliczenie to nie jest jednak do końca jasne.

Oddzielne badanie, mające ocenić w jaki sposób mikroplastiki wpływają na środowisko, przeprowadzone zostało przez University of York w Wielkiej Brytanii. Określono, że wciąż wiemy za mało by ocenić, czy powodują szkody.

Przegląd 320 istniejących badań wykazał poważne luki w wiedzy, jeśli chodzi o naukowce zrozumienie wpływu mikroplastików. W badaniach zbadano różne rodzaje mikrodrobin plastiku, w tym: mikrokropelki, fragmenty i włókna. Doprowadziło to jednak do problemów z porównaniem danych, opisywanych jako „zestawianie ze sobą jabłek i gruszek”.

Alistair Boxall, profesor geografii na  University of York, a także współautor badania, powiedział w oświadczeniu.

Na podstawie naszej analizy powstały ograniczone dowody sugerujące, że mikroplastiki powodują znaczące, niekorzystne skutki. Istnieje pilna potrzeba lepszej jakości i bardziej całościowego monitorowania, a także badań bardziej realistycznych pod względem środowiskowym, nad wielkością cząsteczek i typami materiałów które faktycznie w środowisku występują.

Profesor Boxall dodał również, że skupienie się na tym problemie może odwrócić uwagę od gorszych jego zdaniem – i łatwiejszych do zidentyfikowania – problemów środowiskowych. Jako przykład podaje m.in. małe cząsteczki, uwalniane z opon samochodowych i zanieczyszczających powietrze.

Najnowsze badanie sfinansowane zostało przez Personal Care Products Council, opublikowane zaś w czasopiśmie Environmental Toxicology and Chemistry.

Źródło:

https://relay.nationalgeographic.com/proxy/distribution/public/amp/environment/2018/10/microplastics-found-90-percent-table-salt-sea-salt

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.