8 czerwca, 2017

Naturalnie świeży oddech.

Przykry oddech to nie tylko niezręczna sytuacja. Może być on (choć w większości wypadków nie jest) znakiem kłopotów zdrowotnych. Kiedy jednak wykluczymy poważne problemy, które mogą powodować nieświeży oddech – a wciąż walczymy z tą niedogodnością – pozostaje nam kilka opcji, do których możemy się uciec.

Chemiczny powiew świeżości

Zwykle myślimy, że kwestie nieświeżego oddechu rozwiąże stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Jednakże większość z nich, zawiera m.in. alkohol, co powinno wzbudzać naszą uważność. Niektóre płyny składają się z alkoholu, aż w 27%!

Ale to nie wszystko, co znajdziemy w butelkach z płynem. Obecny w nich etanol, pozwala czynnikom powodującym raka atakować delikatny nabłonek wewnątrz ust, powodując tym samym problemy. Uważa się również, że aldehyd octowy – produkt uboczny płynu do płukania jamy ustnej – jest rakotwórczy.

Jeśli uda nam się znaleźć płyn bez tych składników, zawierają one często sztuczne barwniki i aromaty, których nikt z nas nie chce chyba wtłaczać w swoje ciało. Tego typu sposoby na nieświeży oddech, maskują tylko problemy. Nie leczą przyczyny.

Przyczyny nieświeżego oddechu

Każdemu z nas przyszło choć raz, zmierzyć się z problemem nieświeżego oddechu. A ma to różne podłoża. Czasami przyczyną jest dieta, czasami bakterie znajdujące się w jamie ustnej.

Często słyszy się, że przyczyny problemów z oddechem zaczynają się w jelitach lub żołądku. Tak naprawdę jednak biorą się one z tyłu języka, gardła i z migdałków. Właśnie tam znaleziono występujące w przyrodzie bakterie, które odpowiadają za odkładanie się związków siarki, powodujących nieświeży oddech. Poranny oddech, to efekt „wyschnięcia” tych bakterii przez noc – a to wzmaga ich aktywność.

Niezależnie od tego, co wywołuje nieświeży oddech (poza poważnym problemem zdrowotnym), możemy poradzić sobie z tym, bez używania niebezpiecznych płynów do płukania jamy ustnej. Mamy szansę rozwiązać ten problem, naturalnymi metodami.

5 naturalnych sposób na walkę z nieświeżym oddechem

  • Natka pietruszki.

Pietruszka to nie tylko zielone gałązki, których używamy do ozdabiania potraw. To też skuteczna broń, do walki z nieświeżym oddechem. Jest bogata w chlorofil, który neutralizuje przykry oddech, działa jak „dezodorant” i anty-mutagen. Anty-mutagen to substancja, która zakłóca działanie mutagenne danej substancji. Mutagen to mutacja lub zmiana – chemiczna bądź biologiczna – w substancji.

Jeżeli żucie gałązki natki pietruszki nie działa, warto spróbować zanurzyć ją najpierw w occie. Można również zrobić z niej domowy płyn do płukania jamy ustnej. To pomysł dobry szczególnie dla tych, którzy cenią sobie taki sposób na odświeżanie oddechu.

Gotujemy gałązki natki pietruszki, wraz z goździkami. Studzimy i odcedzamy. Gotowe!

  • Cytryna.

Szczególnie skuteczna technika, jeśli chodzi o neutralizowanie zapachu cebuli, czosnku i tym podobnym. Plasterek cytryny wrzucamy do szklanki wody – lub wyciskamy do niej sok. Potem po prostu wypijamy wodę lub płuczemy nią usta. Jeżeli z jakiegoś powodu nie możemy tego zrobić, po prostu umieśćmy kroplę soku z cytryny na czubku języka. Pobudzi to produkcję śliny, która pomoże w walce z nieprzyjemnych oddechem.

  • Woda.

Suche usta to siedlisko bakterii, które wytwarzają związki siarki. Te z kolei są jedną z najczęstszych przyczyn nieświeżego oddechu. Picie przynajmniej 8 szklanek wody dziennie, to jeden z najlepszych sposób, na zmniejszenie aktywności tych bakterii. A tym samym zredukowanie problemów z oddechem. Często ludzie wykonujący zawody związane w mówieniem, jak: nauczyciele, sprzedawcy czy prawnicy, twierdzą że mają problem z nieświeżym oddechem, z powodu suchości w ustach. A zatem – pijmy, by wyeliminować suchość w ustach, jako pożywkę dla bakterii.

  • Olejek z mięty pieprzowej.

Mięta pieprzowa w kapsułkach, to jeden z najczęściej polecanych sposobów walki z nieświeżym oddechem. Artykuł opublikowany na łamach brytyjskiego The Times, omawia wyniki badania, przeprowadzonego w 2008 roku. Wynika z niego, że u pacjentów leżących na Oddziale Intensywnej Terapii, stosowano olejek do płukania ust, zawierający miętę pieprzową. Przynosiło im to ulgę w dyskomforcie, związanym z nieświeżym oddechem.

  • Unikanie cukrów i ziaren.

Cukier i ziarna aktywizują wiele bakterii i umożliwiają ich wzrost. Wyeliminowanie lub zredukowanie spożycia cukru i produktów słodzonych, a także ziaren, pomoże zwalczyć problemy z nieświeżym oddechem. To dobry ruch również pod kątem utraty wagi i ogólnego stanu zdrowia.

Nieprzyjemny oddech, to nieprzyjemna sprawa. Nie tylko dla nas. Warto unikać jedynie maskowania problemu, nadużywając płynów do płukania ust (i znajdujących się w nich szkodliwych substancji). Lepiej spróbować którejś z powyższych, naturalnych, metod. Niwelowanie źródła problemu jest zawsze lepsze, niż jego zagłuszanie.

Źródło:

https://draxe.com/5-steps-to-natural-fresh-breath/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.