Hiperbaria fizjologiczna

Co dają nam, zabiegi hyperbarii, fizjologicznej.

 1. W pełni dotleniają komórki i tkanki słabo natlenione (hyperoxia – pokonywanie wewnętrznych barier dla tlenu a więc: pęcherzyki płucne – krew, krew – płyn mózgowo rdzeniowy, krew – płyn tkankowy, płyn tkankowy – komórki). W hyperbarii tysiąca pięciuset hektopaskali komórki ciała otrzymują średnio o 50 do 100% więcej tlenu niż normalnie.
 2. Rozszerzają zwężone naczynia krwionośne (przyczynia się do tego, umiarkowanie podwyższona zawartość dwutlenku węgla – hyperkapnia).
 3. Poprawiają dostarczanie substancji odżywczych do niedożywionych komórek.
 4. Usprawniają odprowadzanie produktów przemiany materii z tkanek.
 5. Przyśpieszają gojenie się urazów i obrzękniętych tkanek.
 6. Zwielokrotniają liczbę własnych multipotencjalnych komórek macierzystych.
 7. Poprawiają funkcjonowanie układu oddechowego.
 8. Zmniejszają istniejące stany zapalne w ustroju szczególnie wywoływane przez beztlenowce i pasożyty.
 9. Przyśpieszają rozwój nowych naczyń krwionośnych – neoangiogeneza.
 10. Spowalniają starzenie się ustroju.
 11. Zwiększają wydolność fizyczną i psychiczną poprawiają zdolność koncentracji i zapamiętywania.
 12. Podnoszą obniżoną aktywność układu odpornościowego.
 13. Zwiększają aktywność komórek wpływających na stan zdrowotny i wygląd skóry.

Nic zatem dziwnego, że przedłużają życie (osoby sukcesywnie korzystające z hyperbarii fizjologicznej w U S A w latach tysiąc dziewięćset siedemdziesiąt pięć do 2000 statystycznie żyły około 10 lat dłużej).

W hyperbarii fizjologicznej panuje ciśnienie od 1300 co w przeliczeniu daje 27% tlenu, do 1800, hektopaskali to jest 38%, przeliczeniowych tlenu.

W takim ciśnieniu (1500 hektopaskali) przy normalnym składzie powietrza – 21% tlenu i 78%, azotu – stężenie przeliczeniowe tlenu wynosi 32% a więc jest niższe niż bezpieczne, graniczne 40 %.

W takiej atmosferze ustrój człowieka może przebywać na stałe bez żadnego uszczerbku zdrowotnego natomiast z wielką korzyścią biologiczną.

Hiperbarie terapeutyczne

Natomiast istniejące hyperbarie terapeutyczne stosujące ciśnienia wyższe niż 1800 hektopaskali a w dodatku podaje się w nich czysty tlen do oddychania zwane są hyperbariami niefizjologicznymi ze względu na to, że przebywając w nich dłuższy czas powodujemy w ustroju tak zwaną szkodę tlenową, polegającą na tlenowym oparzeniu płuc.

Przekroczenie bowiem stężenia czterdziestu procent przeliczeniowych tlenu, nieuchronnie uszkadza surfaktant, substancję naturalnie wyścielającą pęcherzyki płucne.

Przeliczeniowy procent zawartości tlenu w niefizjologicznych hyperbariach terapeutycznych wynosi ekstremalnie trzysta, a nawet czterysta procent.

Bezpieczna granica stężenia tlenu bywa w nich przekraczana nawet dziesięciokrotnie. Zatem można w nich przebywać jedynie krótko i to, pod ścisłą obserwacją lekarską.

Szybkość uszkadzania, spalania tlenowego surfaktantu jest proporcjonalna do przeliczeniowego procentu zawartości tlenu w powietrzu oddechowym.

Podsumowując, sesje w hyperbarii fizjologicznej są w pełni bezpieczne i niosą ogromne, nieosiągalne innymi sposobami korzyści zdrowotne.

Korzyści te są proporcjonalne do długości przebywania w tych optymalnych warunkach dla ustroju człowieka.

Powrót do listy wykładów >

Brak komentarzy
Napisz komentarz