20 października, 2018

Imbir – prozdrowotny skarb prosto z Azji.

Imbir ma ogromne rzesze zwolenników na całym świecie. Posiada pikantny, lekko pieprzny smak i wachlarz prozdrowotnych korzyści – od walki z chorobą lokomocyjną, aż do poprawy funkcjonowania mózgu. Wynika to w dużej mierze ze znajdujących się w imbirze przeciwutleniaczy,  a także związków takich jak: gingerol, shogaol, paradol oraz zingeron.

Czym jest imbir?

Imbir spokrewniony jest blisko z kardamonem i kurkumą. Korzyści zdrowotne imbiru są dobrze udokumentowane. Stosowany jest na całym świecie już od tysięcy lat, ze względu na swoje właściwości lecznicze. O jego właściwościach poprawiających zdrowie i samopoczucie, wspominano już w zapiskach: chińskich, rzymskich, greckich, arabskich i sanskryckich.

Imbir znaleźć możemy w świeżej lub zmielonej postaci, a także jako zamknięty w kapsułkach suplement. Występuje też w formie oleju. Prowadzone badania zaczynają dopiero odkrywać jego korzyści prozdrowotne, jednak już dziś wśród najważniejszych wymienia się: walkę z infekcjami, obniżanie poziomu cholesterolu czy wsparcie utraty wagi.

Prozdrowotne korzyści imbiru

Czego możemy spodziewać się po imbirze?

  • Pomaga leczyć nudności

Już od bardzo dawna imbir stosowany był jako remedium na objawy choroby morskiej i poranne mdłości. To prawdopodobnie jego najbardziej znana super moc.

W jednym z przeglądów przyjrzano się wynikom z 12 badań, które obejmowały 1278 kobiet w ciąży. Stwierdzono, że imbir skutecznie łagodzi mdłości, niosąc za sobą minimalne ryzyko nieprzyjemnych efektów ubocznych. Inne badania, przeprowadzone na University of Rochester Medical Center wykazało, że pomógł on zmniejszyć nasilenie mdłości u pacjentów, którzy otrzymywali chemioterapię.

  • Zwalcza infekcje grzybicze

Zakażenia grzybicze odpowiedzialne są za wiele różnych chorób, począwszy od infekcji drożdżakowych, a skończywszy na stopie atlety/sportowca. Imbir, ze względu na silne właściwości przeciwgrzybiczne, pomaga zabijać chorobotwórcze grzyby.

W jednym z irańskich badań z 2016 roku wykazało, że wyciąg z imbiru jest skuteczny w walce z dwoma typami drożdży, które powodują często infekcje jamy ustnej. W innym badaniu probówkowym, postanowiono zmierzyć przeciwgrzybiczne działanie 29 gatunków roślin. Wyniki pokazały, że imbir jest najskuteczniejszy w niszczeniu grzybów.

  • Chroni przed wrzodami żołądka

Wrzody żołądka to bolesne ubytki (rany), tworzące się na nabłonku żołądka i powodujące takie objawy jak: niestrawność, zmęczenie, zgaga oraz dyskomfort w jamie brzusznej.

Istnieją badania mówiące o tym, że imbir może pomóc zapobiegać powstawaniu wrzodów żołądka. W jednym z nich wykazano, że imbirowy proszek chroni badane zwierzęta przed wrzodami wywołanymi podawaniem aspiryny. Zmniejsza poziom białek zapalnych i blokuje aktywność enzymów, związanych z rozwojem wrzodów.

  • Łagodzi bóle menstruacyjne

Badanie opublikowane na łamach Journal of Alternative and Complementary Medicine wykazało, że imbir łagodzi bole menstruacyjne równie skutecznie, jak np. ibuprofen. Inne badanie z 2009 roku dało podobne wyniki, wykazując że imbir zmniejsza intensywność i czas trwania bólu.

  • Może hamować wzrost nowotworu

Jedną z najbardziej imponujących, jest przeciwnowotworowa właściwość imbiru. To zasługa obecności silnego związku o nazwie 6-gingerol.

Badania probówkowe wykazują, że zbawienny składnik imbiru może skutecznie blokować wzrost i rozwój komórek rakowych, w przypadku raka: jajnika, trzustki i prostaty. Potrzebne są jednak dalsze badania, by określić w jaki sposób się to odbywa, a także jak odkrycie to przekłada się na ludzi.

  • Reguluje poziom cukru we krwi

Wysoki poziom cukru we krwi może wywoływać m.in.: częste oddawanie moczu, bóle głowy (w tym migreny) oraz zwiększone pragnienie. Niekontrolowanie go, może spowodować nawet uszkodzenie nerwów i upośledzenie gojenia ran.

Badania pokazują, że imbir pomaga utrzymywać prawidłowy poziomu glukozy we krwi. Jedno z nich, z 2015 roku wykazało, że suplementowanie imbiru zmniejszyło stężenie cukru we krwi na czczo o 12%, a także usprawniło długoterminowe utrzymanie optymalnego poziomu cukru we krwi o 10%.

  • Łagodzi bóle stawów i mięśni

Imbir posiada właściwości przeciwzapalne, więc włączenie go do diety może pomóc w leczeniu bólu mięśni i stawów.

Jedno z badań dowiodło, że codzienne spożywanie imbiru spowodowało umiarkowane do dużego zmniejszenie bólu mięśni, wywołanego uszkodzeniem związanym z wysiłkiem fizycznym. Inne badanie wykazało, że wyciąg z imbiru pomógł złagodzić ból kolan oraz potrzebę przyjmowania leków przeciwbólowych, u osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów.

  • Obniża poziom cholesterolu

Cholesterol jest niezbędnym składnikiem zdrowia ogólnego. Jednak jego wysoki poziom może powodować zablokowanie tętnic i zwiększyć ryzyko chorób serca.

Imbir posiada naturalną zdolność do obniżania poziomu cholesterolu  i trójglicerydów, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia problemów z sercem. Badanie przeprowadzone na Babol University of Medical Sciences wykazało, że imbir był w stanie obniżyć poziom „złego” cholesterolu LDL i zwiększyć „dobrego” HDL, w porównaniu do placebo. W badaniu na zwierzętach okazało się również, że był niemal tak samo skuteczny w poprawie markerów cholesterolu, jak atorwastatyna – przepisywana często w przypadkach wysokiego poziomu cholesterolu.

  • Poprawia funkcjonowanie mózgu

Choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera i Parkinsona, powiązane są ze stresem oksydacyjnym oraz przewlekłym stanem zapalnym w mózgu. Imbir – dzięki ogromnej zawartości przeciwutleniaczy i przeciwzapalnej sile – jest ważnym składnikiem diety dbającej o zdrowie mózgu.

Kilka badań na zwierzętach ujawniło, że ekstrakt z imbiru może chronić mózg przed starzeniem się oraz utraceniem zdolności poznawczych. Badanie z 2012 roku wykazało, że wpływa pozytywnie na funkcje poznawcze oraz uwagę u kobiet w średnim wieku.

  • Hamuje rozwój bakterii

Imbir posiada nie tylko właściwości przeciwgrzybicze, ale też zwalczające infekcje bakteryjne. Chorobotwórcze bakterie często są powodem występowania np.: infekcji dróg moczowych, zapalenia płuc czy oskrzeli.

Jedno z badań probówkowych dowiodło, że obecne w imbirze związki mogą pomóc hamować wzrost niektórych szczepów bakterii, powodujących chorobę dziąseł. Inne, oparte na podobnych schemacie badanie, ujawniło skuteczność ekstraktu z imbiru przeciwko kilku szczepom, które wykazywały odporność na leki.

  • Łagodzi stany zapalne

W przypadku urazu lub infekcji, stan zapalny stanowi normalną odpowiedź immunologiczną. Przewlekłe zapalenie jednak, może znacząco zwiększyć ryzyko wystąpienia cukrzycy, otyłości, chorób serca oraz nowotworów.

W opublikowanym w International Journal of Preventive Medicine przeglądzie zauważono, że ekstrakt imbirowy może zatrzymać syntezę określonych markerów stanu zapalnego. Możliwe jest to przede wszystkim dzięki obecności gingerolu, zingeronu, paradolu i shogaolu.

Uważa się również, że dzięki obecności naturalnych kwasów rozrzedzających krew, imbir posiada właściwości zapobiegające powstawaniu zakrzepów krwi – co mogłoby przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zawałów. Dotychczas jednak badania nie dały jednoznacznych wyników.

  • Dba o trawienie

Imbir wspomaga również prawidłowe trawienie. Zapobiega występowaniu niestrawności, objawiającej się: zgagą, uczuciem pełności, bólem i dyskomfortem.

Według badania, którego wyniki pojawiły się na łamach World Journal of Gastroenterology, imbir pomaga przyspieszyć opróżnianie żołądka o 25% u osób z niestrawnością (w porównaniu do placebo). Kolejne badanie wykazało, że przyjmowanie kapsułek z imbirem wraz z posiłkiem, faktycznie przyśpieszało ten proces o 50%.

Zastosowanie

Świeży imbir powinien mieć cienką i błyszczącą skórę, którą można łatwo zetrzeć. Aromat powinien być ostry i pieprzny.

Zepsuty imbir pokryją miękkie plamki, stanie się wilgotny i zacznie ciemnieć wokół krawędzi.

Korzeń imbiru spożywać można w wersji świeżej lub zmielonej, dodać można go również do napojów. Na rynku dostępne są również kapsułki i tabletki, które pomogą szybko dostarczyć skoncentrowaną dawkę przeciwutleniaczy. Olejek z imbiru stosować można wewnętrznie lub miejscowo, zewnętrznie.

Imbir świetnie nada się jako składnik syropu na kaszel lub gorącej, relaksującej kąpieli (również dla stóp).

  • Spożywanie

Wyraźny smak imbiru sprawia, że jest doskonałym dodatkiem do wielu potraw. Jego cienkie plasterki z powodzeniem użyć możemy w sokach i koktajlach. Tarty sprawdzi się w zupach, sałatkach i deserach, zwiększając przy okazji ich prozdrowotne właściwości. Do deserów i wypieków, a także sosów, gulaszów czy marynat świetnie nada się również w wersji zmielonej.

  • Napary

Kiedy cierpi nasz żołądek, np. z powodu stresującego dnia, napój imbirowy jest tym, czego potrzebujemy.

Ok. 5 cm imbiru myjemy dokładnie i kroimy w bardzo cienkie plasterki (lub paski). Wrzucamy do gorącej wody i gotujemy 10-30 minut, w zależności od preferencji. Zdejmujemy z ognia i odcedzamy. Jeśli potrzebujemy, dodajemy miodu lub soku z cytryny/limonki/pomarańczy. Taki napój możemy pić zarówno na ciepło, jak i na zimno. Zrelaksuje on nasze ciało i uspokoi żołądek, łagodząc przy okazji nudności. By skorzystać maksymalnie ze zdrowotnych właściwości, pijmy 1-3 filiżanki dziennie.

  • Sok

Sok imbirowy uzyskamy z pomocą sokowirówki lub starcia korzenia, a następnie wyciśnięcia soku przez gazę. Nadaje się do picia w samodzielnej wersji, a także jako dodatek do innych soków (np. z pomarańczy). Sok z imbiru jest też ważnym składnikiem wielu potraw kuchni azjatyckiej.

  • Przechowywanie

Imbir najlepiej przechowywać w lodówce lub zamrażalniku. Odpowiednio schłodzony i zabezpieczony (np. w bawełnianej ściereczce) może przetrwać wiele tygodni. Mrożenie jest szczególnie korzystne, jeśli planujemy imbir zetrzeć. Kolejność tę można również odwrócić – najpierw zetrzeć, potem zamrozić.

Właściwości odżywcze

Szacuje się, że 100 gramów surowego imbiru zawiera około:

  • 80 kalorii,
  • 17,8 g węglowodanów,
  • 1,8 g białka,
  • 0,7 g tłuszczu,
  • 2 g błonnika,
  • 415 mg potasu (12% zalecanego dziennego spożycia),
  • 0,2 mg miedzi (11% zds),
  • 43 mg magnezu (11% zds),
  • 5 mg witaminy C (8% zds),
  • 0,2 mg witaminy B6 (8% zds),
  • 0,7 mg niacyny/witaminy B3 (4% zds),
  • 34 mg fosforu (3% zds),
  • 0,6 mg żelaza (3% zds).

Poza tym imbir zawiera również pewną ilość wapnia, cynku, kwasu pantotenowego (witaminy B5), ryboflawiny (witaminy B2) i tiaminy (witaminy B1).

Efekty uboczne i środki ostrożności

Umiarkowane spożycie imbiru jest ogólnie bezpieczne. U większości ludzi nie wywołuje skutków ubocznych. W niektórych przypadkach może pojawić się zgaga, biegunka i dyskomfort w żołądku.

Niektóre osoby mogą mieć również alergię na imbir – zdarza się to jednak bardzo rzadko. W przypadku wystąpienia takich objawów jak: pokrzywka, obrzęk lub trudności w oddychaniu, należy natychmiast przerwać przyjmowanie oraz skonsultować się z lekarzem.

Naniesiony na skórę olejek imbirowy może powodować podrażnienie. Warto zastosować go więc najpierw na niewielkim kawałku skóry, by ocenić wrażliwość.

Jeśli decydujemy się stosować kapsułki, warto zacząć od niskiej dawki i stopniowo ją zwiększać. W przypadku wystąpienia dyskomfortu, wracamy do poprzedniej.

Źródło:

https://draxe.com/10-medicinal-ginger-health-benefits/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.