2 kwietnia, 2019

Doniesienia ze świata nauki – czy leki pozwalające zachować młodość naprawdę istnieją?

W amerykańskiej Mayo Clinic, dr James Kirkland – specjalista w dziedzinie geriatrii i dyrektor Robert and Arlene Kogod Center on Aging – poprowadził grupę naukowców, w badaniu nad postępowaniem i zatrzymaniem procesu starzenia.

Badacze podali myszom leki, które miały wzmacniać młodzieńcze cechy u tych gryzoni. W efekcie, myszy zyskały lśniące futerko i jasne, przejrzyste oczy. Osobniki które nie otrzymywały leków, wyglądały na zmęczone i dwa razy starsze.

Jak odkryli naukowcy, podawanie myszom leków senolitycznych (przeciwstarzeniowych) przedłużało ich życie o 30%. Mogłoby to odpowiadać ok. 30 latom ludzkim. Zwierzętom podano koktajl z dasatynibu, stosowanego zazwyczaj w leczeniu białaczki, a także kwercetyny pochodzenia roślinnego, która występuje m.in.: w zielonej herbacie, czerwonym winie i jabłkach.

Jak powiedział dr Kirkland:

Większość ludzi nie chce żyć 130 lat, czując się jak 130-latkowie. Jednak nie mieliby nic przeciwko, by dożywać 90 czy 100 lat, czując się jakby ledwie przekroczyli 60-tkę. Dziś możemy osiągnąć to u zwierząt.

Obecnie trwa 6 prób leków senolitycznych u ludzi. Jedno z nich objęło 14 starszych pacjentów, którzy cierpieli na idiopatyczne zwłóknienie płuc, powodujące bliznowacenie płuc, utrudniając oddychanie. Jak pokazały wyniki, zaledwie 9 dawek leków podanych w ciągu 3 miesięcy, poprawiło sprawność poruszania się pacjentów, a także zmniejszyło ich wątłość.

W najbliższej przyszłość wystartować ma kolejne 6 testów leków. Jak twierdzą naukowcy, jeśli próby się powiodą, środki te mogą stać się dostępne w ciągu kilku lat. Choć – jak mówi dr Tamara Tchkonia współpracująca z dr. Kirklandem – to jej optymistyczne założenie.

Szeroko pojęte starzenie uważane jest za prekursor wszystkich stanów chorobowych – zapalenia, choroby Alzheimera, chorób serca i nowotworów. Jak zauważa dr Kirkland, niewiele osób boryka się z zaledwie jednym schorzeniem wynikającym z wieku. Większość pacjentów cierpi na kilka jednocześnie. Sugeruje to, że może istnieć powszechny mechanizm, który stoi za chorobami „starczymi”.

 Zazwyczaj albo spotykamy całkowicie zdrowe i bardzo aktywne osoby starsze, albo takie, które walczą z trzema, pięcioma lub dziesięcioma różnymi schorzeniami. – dodaje dr Kirkland.

Tak więc zamiast leczyć każdą z chorób osobno, naukowcy próbują teraz środka o szerokim spektrum działania, który mógłby „wyłączyć” ten mechanizm. Kirkland porównuje to do antybiotyku, który jest w stanie zadziałać na 25 różnych infekcji. Zwraca uwagę na to, że lepiej zająć się schematem leżącym u podstaw, zamiast maskować objawy jego przebiegu.

Podawane leki senolityczne obierają za cel starzejące się komórki, które przestały być zdolne do podziału. Nie działają już normalnie, wciąż jednak pozostają żywe, dlatego nie są usuwane z organizmu. Uważa się, że zdrowe komórki starzeją się z powodu nagromadzenia tych starzejących się, co może wywołać stan zapalny lub uwolnić szkodliwe substancje chemiczne. Chociaż starzejące się komórki narastają wraz z wiekiem, uznaje się że niebezpieczne stają się dopiero po osiągnięciu krytycznego progu.

Prawdopodobnie dzieje się tak z powodu uszkodzenia DNA lub stanu zapalnego, a także niezdolności do aktywowania i dezaktywowania genów we właściwymi czasie. Stwierdzono również, że starzejące się komórki skupiają się wokół: zmian u pacjentów po zawale, kości osób chorujących na osteoporozę oraz stawów trawionych przez zapalenie. Zaobserwowano również, że przeszczep narządów starszych pacjentów młodszym, zwiększa ryzyko rozwoju chorób wynikających z wieku. Uważa się, że winne jest przenoszenie starzejących się komórek.

W badaniach wykonywanych przez inny zespół, przeszczepione starzejące się komórki do młodych zwierząt sprawiły, że zaczęły pojawiać się oznaki starzenia i rozwijających się chorób pokrewnych. Jednak podawanie leków senolitycznych, usuwa te komórki poprzez zamknięcie dostawy energii i aktywowanie ich zaprogramowanej śmierci. Następnie komórki zastępowane są zdrową tkanką.

Badanie wykazało również, że po poddaniu działaniu leków senolitycznych tkanek, pobranych od otyłych pacjentów cierpiących na cukrzycę, ich komórki tłuszczowe zaczęły ponownie reagować na insulinę.

Uzyskane w badaniach wyniki, dr Kirkland nazwał wysoce znaczącymi i ekscytującymi. Warto zauważyć, że – dla przykładu – większość pacjentów z idiopatycznym zwłóknieniem płuc nigdy nie doświadczyła żadnej poprawy.

Rezultaty zmotywowały naukowców do tego, by przeprowadzić większe badanie, na grupie pacjentów, których stan jest bardziej radykalny. Uzyskanie pozytywnych efektów mogłoby więc tylko pomóc, bez niesienia znacznego ryzyka pogorszenia stanu.

Jeśli wyniki kolejnych badań będą pozytywne, naukowcy mogą zacząć testować możliwości wykorzystania leków senolitycznych u pacjentów z łagodniejszymi schorzeniami, np. osłabieniem, nietrzymaniem moczu czy upośledzeniem funkcji poznawczych.

Źródło:

https://www.dailymail.co.uk/health/article-6880899/Fascinating-picture-shows-anti-ageing-drugs-really-work.html

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      3 komentarze

      1. Matteo 9 kwietnia 2019 at 00:48- Odpowiedz

        Z tego co kojarze to w sklad tej mieszanki wchodzila kwercetyna,jeden z silniejszych antyoksydantow jakie istnieja.
        Czy warto wiec suplementoewac kwercetyne? Podobno ma dosyc slaba bioprzyswajalnosc (okolo 2%)

        • Akademia Długowieczności 9 kwietnia 2019 at 08:43- Odpowiedz

          Chociaż stwierdzono wiele zdrowotnych korzyści wynikające z przyjmowania kwercetyny, wykazano je głównie w badaniach na zwierzętach lub in vitro. Konieczne są dalsze badania aby w pełni ustalić zalety i potencjalne skutki uboczne. Decyzja o rozpoczęciu suplementacji powinna być skonsultowana z lekarzem lub terapeutą. Faktycznie bioprzyswajalność jest niska, szczególnie w związku z czasem półtrwania, który wynosi 1-2 godziny. Możliwe że w kombinacji z innymi związkami ten współczynnik się poprawi. Na pewno dotychczasowe wyniki wyglądają bardzo obiecująco!

      2. Matteo 15 maja 2019 at 05:25- Odpowiedz

        A jakie to inne zwiazki moga pomoc podniesc bioprzyswajalnosc?

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.