7 sierpnia, 2018

Czym jest rolfing i dlaczego warto się nim zainteresować?

Rolfing (nazywany również integracją strukturalną) to metoda pracy z ciałem. Stosowany jest w celu poprawy postawy, złagodzenia przewlekłego bólu i zmniejszenie stresu. Metoda ta skupia się na podwięziach, czyli pasmach lub warstwach tkanki łącznej znajdujących się pod skórą, które wiążą, stabilizują i oddzielają mięśnie i narządy wewnętrzne.

Zwolennicy tej metody twierdzą, że zwiększa ona mobilność, ułatwia oddychanie, łagodzi stres, zwiększa energię i ogólnie poprawia samopoczucie. Ma również fizjologiczny wpływ na obwodowy układ nerwowy i na struktury mięśniowo-powięziowe.

Kawałek historii

Rolfing jest dziełem amerykańskiej biochemik, dr Idy Rolf. Doktor Rolf skończyła Barnard College w 1916 roku, w wieku 20 lat. Następnie, już na Columbia University College of Physicians and Surgeons, zdobyła tytuł doktora biochemii.

Wiele lat spędziła na studiowaniu i eksperymentowaniu z różnymi metodami leczenia, m.in.: chiropraktyką, osteopatią, homeopatią, jogą czy technika Alexandra. Jak odkryła, można osiągnąć niesamowite zmiany w postawie i strukturze, poprzez manipulowanie układem mięśniowo-powięziowym ciała. Ostatecznie swoją nowoodkrytą metodę nazwała integracją strukturalną. Nauczanie jej rozpoczęła na przełomie lat 50. XX wieku, na letnich kursach w European College of Osteopathy w Maidstone w Anglii. Jej pierwsze profesjonalne zajęcia na terenie USA odbyły się w Los Angeles, w 1953 roku. W tym czasie dr Rolf dużo też podróżowała,  prowadząc zajęcia dla kręgarzy i osteopatów. Jej intencją było przekazanie wiedzy w sprawny sposób, tak by mogła docierać do jak największej liczby osób, przez wiele kolejnych lat. Opracowała więc serię składającą się z 10 sesji, które określane były mianem Ten Series. Klienci i praktycy metody zaczęli nazywać pracę dr Rolf rolfingiem i… tak już zostało.

Rolfing stosować można również u dzieci, a nawet u zwierząt (często poddaje się mu konie). Nierzadko rodzice dzieci cierpiących na mózgowe porażenie dziecięce (MPD) sięgają po metodę tę, jako narzędzie wspomagające radzenie sobie z tym zespołem zaburzeń. MPD jest najczęściej występującą dziecięcą niepełnosprawnością fizyczną. Niektórzy lekarze uważają, że w połączeniu z tradycyjną terapią, rolfing może pomóc zmniejszyć potrzebę stosowania bardziej inwazyjnych metod leczenia porażenia mózgowego.

Korzyści zdrowotne rolfingu

Jakie benefity przynosi naszemu ciału rolfing?

  • Poprawia sportowe możliwości

Rolfing może pomóc sportowcom poprawić sprawność fizyczną, poprzez poprawę postawy, wydłużenie skurczonych włókien mięśniowych, rozluźnienie napiętych części i poprawę zdolności ruchu. Pomagając mięśniom pracować bardziej efektywnie, rolfing zwiększa zdolność organizmu do bardziej wydajnej pracy, zarówno w obszarze aktywności sportowych, jak i codziennych czynności.

Owen Marcus z  Arizona State University przeprowadził pierwsze badanie skuteczności tej metody, które wykazało poprawę wydajności elitarnych biegaczy w wyniku jej stosowania. Na stronie internetowej Rolf Institute znajduje się imponująca lista profesjonalnych sportowców, którzy skorzystali z rolfingu. Byli to między innymi: Michelle Kwan i Elvis Stojko (łyżwiarze figurowi i medaliści olimpijscy z 1998 roku), Phil Jackson (były trener Chicago Bulls i Los Angeles Lakers), Charles Barkley z Houston Rockets, Edwin Moses (olimpijski lekkoatleta), czy Ivan Lendl.

  • Przynosi ulgę przy TMJ

Zespół stawu skroniowo-żuchwowego (TMJ) charakteryzuje się zapaleniem i napięciem stawu, który łączy szczękę z czaszką. Przypomina to „klikanie” i trzaskanie szczęki, powoduje jej zablokowanie i ból. Rolfing pomaga osobom zmagającym się z tym problemem poprzez odprężenie tego stawu. Dzięki temu szczęka może poruszać się bez problemu.

W badaniu opublikowanym na łamach Journal of Bodywork and Movement Therapies, w którym uczestnicy cierpiący na TMJ poddani byli 20 sesjom rolfingu, naukowcy zauważyli poszerzenie zakresu ruchu i zmniejszenie bólu u tych pacjentów.

  • Łagodzi przewlekły ból pleców

Przewlekły stres poważnie obniża jakość życia, powodując np. bóle w plecach, barkach i szyi. W taki sposób nasze ciało reaguje na ciągłe napięcie. Rolfing potrafi skutecznie korygować te napięcia. Dzięki rozluźnieniu powięzi, uwalnia mięśnie i pozwala im pracować prawidłowo. To prowadzi do poprawy ułożenia pleców, a kiedy znajdują się one w prawidłowej pozycji, ból zwykle ustępuje.

Rolfing jest szczególnie popularny w walce z bólem krzyżowego odcinka kręgosłupa. To niebezpieczny ból, który w aż 1/3 przypadków zmienia się w przewlekły. Kiedy jako uzupełnienie terapii pacjentów z tym problemem zastosowano właśnie integrację strukturalną, wyniki zasugerowały że prawdopodobnie połączenie to wyraźnie zmniejszy dysfunkcje związane z bólem krzyża, zwiększając zadowolenie pacjentów.

  • Poprawia postawę i zdrowie kręgosłupa

Badania wykazują, że rolfing może skutecznie korygować postawę, leczyć lordozę lędźwiową lub skrzywienie kręgosłupa. Metoda ta poprawia również ogólną równowagę  i ustawienie mięśniowo-szkieletowe. Wykazano ponadto usprawnienie funkcjonowania układu parasympatycznego, co wiąże się z polepszeniem funkcji neurologicznych – m.in. zdolności do koncentracji.

W badaniu przeprowadzonym przez UCLA, uczestników poddano 10-ciu sesjom, 2 razy w tygodniu, na przestrzeni 5 tygodni. Naukowcy odkryli, że osoby podane tej terapii –  w porównaniu do grupy kontrolnej, w której jej nie stosowano – wykazywali stałą, wyraźną poprawę wydajności motorycznej, dzięki usprawnieniu pracy systemu nerwowo-mięśniowego.

W innym badaniu, które przeprowadzone zostało by ocenić zastosowanie rolfingu w leczeniu dysfunkcji odcinka szyjnego kręgosłupa stwierdzono, że wykonanie profesjonalnych 10 sesji może znacznie zmniejszyć ból i poszerzyć zakres ruchu u dorosłych, niezależnie od wieku.

  • Łagodzi objawy astmy i ułatwia oddychanie

Dowody sugerują, że rolfing może ułatwić oddychanie osobom chorującym na astmę. Dzieje się to za sprawą rozbijania nieprawidłowych wzorców w powięziach, nerwach i mięśniach klatki piersiowej, które ograniczają jej rozszerzanie się u astmatyków. Dzięki ułatwieniu oddychania rolfing poprawia ogólne samopoczucie, zmniejsza stres i dodaje energii.

Jak wyglądają sesje rolfingu i czego się spodziewać?

Praktycy rolfingu pomagają swoim klientom lepiej poznać swoje ciało, reakcje percepcyjne i ruchowe, które nierzadko przyczyniają się do odczuwania bólu. Ma on pozwolić osiągnąć możliwość swobodnego i bardziej płynnego poruszania się podczas chodzenia, zginania się, podnoszenia i innych czynności, które towarzyszą nam w codziennym życiu.

Według  Rolf Institute® of Structural Integration, 10-sesjowy program podzielić można następująco:

  • 1-3 sesja

Podczas tych sesji, specjalista stara się rozluźnić i zrównoważyć warstwy powierzchniowe tkanek łącznych.

Pierwsza  z nich poświęcona jest poprawie jakości oddechu i opiera się na pracy nad ramionami, klatką piersiową i przeponą. Otwarcie rozpoczyna się od górnej części nóg, ścięgien, szyi i kręgosłupa.

Druga sesja pomaga nadać ciału stabilny fundament, równoważąc napięcia w stopach i mięśniach dolnych części nóg.

Trzecia sesja obejmuje zwykle ujęcie z boku, co pozwala zobaczyć w jaki sposób głowa, obwód ramienny i biodra są ze sobą powiązane. Kolejnym etapem jest praca z ciałem pod tym kątem.

  • 4-7 sesja

Te sesje skupiają się na głębokich warstwach tkanki powięziowej. Obejmują obszar od dna miednicy, poprzez nogi, aż do czubka głowy.

Sesja czwarta skupia się na wewnętrznym łuku stóp i nóg, do dna miednicy.

Piąta dotyczy równoważenia mięśni brzucha oraz przestrzeni otrzewnej i okolic.

Szósta sesja ma na celu pozyskanie większego wsparcia i ruchu od nóg, miednicy i dolnej części pleców.

Sesja siódma zajmuje się wyłącznie szyją i głową.

  • 8-10 sesja

Ostatnie fazy terapii skupiają się wyraźnie na integracji. Umożliwiają one połączenie wypracowanych uprzednio i nowych schematów, pozwalając ciału poruszać się płynnie i naturalnie.

Podczas sesji ósmej i dziewiątej specjalista określa sposób do osiągnięcia integracji dla danego klienta.

Ostatnia, dziesiąta sesja to integracja która ma nas nauczyć również nowych nawyków, nadać porządek i równowagę.

Efekty uboczne i środki ostrożności

Ważne by upewnić się, czy chroniczny ból lub dyskomfort nie jest spowodowany ukrytym problemem zdrowotnym. Warto więc udać się do lekarza ogólnego, zanim zaczniemy przygodę z rolfingiem.

W przypadku infekcji, urazu lub choroby (np. tkanki łącznej) przed przystąpieniem do sesji rolfingu powinniśmy zostać zbadani przez lekarza.

Podobnie sytuacja ma się w przypadku ciąży, karmienia piersią lub chorób i zaburzeń psychicznych.

Rolfing może być bolesny, szczególnie na początkowym etapie. Poziom dyskomfortu zależy od kilku czynników, np.: zaawansowania problemu w ciele, czasu trwania bólu/urazu oraz emocjonalnego stosunku do bólu lub urazu. Ponadto sami praktycy różnią się pod względem intensywności swoich działań, zmieniają ją również w zależności od klienta. Niektóre długotrwałe (i głębsze) bóle i urazy mogą wymagać większej intensywności, co może wiązać się z większym dyskomfortem. Jest on jednak chwilowy i zwykle warto go wytrzymać. Kiedy ciało rozluźnia się, nieprzyjemne uczucie zmienia się w odprężenie i ulgę.

Po sesji możliwe jest doświadczenie bólu. Jest on zazwyczaj łagodny i dobrze reaguje na zimne lub ciepłe okłady (w zależności od zaleceń). Odpowiednie nawadnianie zarówno przed, jak i po sesji jest zawsze zalecane.

Rolfing uważany jest za bezpieczną metodą dla większości ludzi. Unikać go powinny osoby chorujące na nowotwór lub inne choroby, które mogą rozprzestrzeniać się wraz z poprawą krążenia. Środki ostrożności dotyczą również osób mających problemy z krzepnięciem krwi oraz tych, które przyjmują leki ja rozrzedzające. Dobrym pomysłem jest zawsze konsultacja z lekarzem, zanim zdecydujemy się rozpocząć sesje rolfingu.

Źródło:

https://draxe.com/rolfing/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.