15 maja, 2018

Czym jest osteopatia?

Osteopatia jest niefarmakologiczną, bezinwazyjną terapią manualną, która ma na celu poprawę zdrowia we wszystkich systemach ciała. Proces ten odbywa się poprzez manipulowanie układem mięśniowo-szkieletowym i wzmacnianie go. Osteopaci koncentrują się na stawach, mięśniach i kręgosłupie. Terapia ta wpływa pozytywnie również na układ nerwowy, krążeniowy i limfatyczny. Zarówno diagnoza, jak i leczenie odbywają się za pomocą rąk.

Metoda ta traktowana jest jako uzupełniająca. Zwykle stosuje się ją równolegle do leczenia konwencjonalnego. Osteopaci są lekarzami medycyny, bądź magistrami fizoterapii.

Czyli?

Osteopatia charakteryzuje się całościowym podejściem do dbania o zdrowie. Stosowane w niej techniki manualne usprawniają krążenie i korygują zmienioną biomechanikę, bez stosowania leków.

Specjalista z tej dziedziny nie koncentruje się wyłącznie na obszarze problemowym. Stosuje narzędzia, które mają na celu zrównoważenie wszystkich systemów ciała. W konsekwencji oznacza to dobry stan zdrowia i dobre samopoczucie. Techniki te (manipulacyjne i mobilizujące) obejmują rozciąganie, łagodne naciskanie oraz oporowanie.

Lekarz osteopata może również wydawać leki na receptę lub kierować pacjentów na zabiegi chirurgiczne. Niektórzy z nich są również lekarzami pierwszego kontaktu, specjalizującymi się również w medycynie rodzinnej, wewnętrznej czy pediatrii.

Zastosowania osteopatii

Osteopatia może przynieść ulgę w wielu dokuczliwych stanach. Niektórymi z nich są:

  • artretyzm,
  • ból stóp,
  • ból kostek,
  • ból bioder i kolan,
  • ból pleców,
  • ból szyi,
  • rwa kulszowa,
  • ból rąk, ramion i łokci,
  • bóle głowy,
  • łokieć tenisisty,
  • łokieć golfisty,
  • problemy z postawą spowodowane ciążą, urazami sportowymi, pracą lub częstym prowadzeniem samochodu, a także trawieniem,
  • nerwobóle.

Lekarze osteopaci nierzadko diagnozują problemy które wykraczają poza sferę ich kompetencji, kierując jednak pacjentów do odpowiednich specjalistów.

Efekty terapii

Przede wszystkim powinniśmy wybierać osteopatę, który ukończył jedną z akredytowanych przez Europejską Federację Osteopatów akademię. Należące do niej Towarzystwo Osteopatów Polskich (działające w Polsce od 2005 roku), będące twórcą Kodeksu Etyki Zawodowej dziedziny, zrzesza najlepszych i najbardziej rzetelnych specjalistów. Jeżeli dyplomy potwierdzające kompetencje nie są widoczne w gabinecie, nie bójmy się poprosić o ich pokazanie.

Jeżeli trafiliśmy do osteopaty w wyniku własnych poszukiwać (a nie na polecenie lekarza), warto informować o tym fakcie stale opiekujących się nami medyków, by zapewnić ciągłość leczenia.

Osteopatia skoncentrowana jest na pacjencie. Przed rozpoczęciem terapii, specjalista przeprowadzi z nami wywiad dotyczący stanu naszego zdrowia, historii chorób i dolegliwości. Wszystko zostanie zapisane w naszej karcie. Pierwsza sesja trwa zazwyczaj 60-90 minut.

Przebieg badania

Na początku osteopata bada pacjenta, co zwykle wymaga rozebrania się do bielizny.

Zazwyczaj pacjent zostaje poproszony o wykonanie prostych rozciągnięć i ruchów, na podstawie których specjalista będzie mógł dokonać analizy postawy i mobilności. Poza tym oceni również stan zdrowia stawów, więzadeł i tkanek, za pomocą wypraktykowanej bardzo dobrze metody manualnej.

Nierzadko na tym etapie osteopata proponuje plan postępowania i stara się określić liczbę sesji, jaka będzie potrzebna do osiągnięcia celu. Jest to jednak dynamiczne, ponieważ w procesie dalsze działania wyznaczać będą reakcje pacjenta na leczenie. Jako elementy uzupełniające, zalecane są często zmiany w diecie czy stylu życia.

Techniki manualne wykonywane są zwykle delikatnie, jednak w wyniku przeprowadzonej na ciele pracy, pacjent może odczuwać ból przez pierwsze 24-48 godzin po zabiegu.

Na wizytę możemy umówić się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (obecnie skierowanie nie jest wymagane) lub wybrać się prywatnie. Ta pierwsza opcja związana jest z dość długim czasem oczekiwania, ta druga z opłatą – ceny wahają się od 100 zł do 250 zł. Pierwsza wizyta kosztuje więcej, ze względu na jej specyfikę (wywiad, dłuższy czas jej trwania itd.).

Osteopatia a chiropraktyka

Chiropraktyka jest również pomocna np. przy bólu pleców, jednak dziedzina ta działa raczej w obszarze kręgosłupa i stawów, w celu poprawy funkcjonowania nerwów i zdolności do leczenia.

Chiropraktycy (podobnie jak kręgarze) zwykle „nastawiają” stawy – odmiennie niż osteopaci. Ci drudzy ujmują raczej ciało jako całość, niż skupiają się na jednym, problematycznym obszarze.

Korzyści jakie daje osteopatia

Osteopatia może wpłynąć korzystnie nie tylko na układ mięśniowo-szkieletowy.

  • Ból pleców

Dziś większość z nas spędza bardzo dużo czasu na siedząco. To może prowadzić do trzymania nieprawidłowej postawy i problemów mięśniowo-szkieletowych. Leczenie polega na delikatnej manipulacji mięśni i tkanek miękkich. Mięśnie są rozciągane lub masowane.

W przypadku występowania objawów wypadnięcia dysku lub innego poważnego stanu, konieczne może być wykonanie badań obrazowych i skierowanie pacjenta na leczenie konwencjonalne.

Osteopata może pomóc w zapobieganiu występowania problemu w przyszłości, wskazując potencjalne źródła bólu, sugerując zmianę diety czy pozycję do pracy. Zalecenia te obejmują często: ćwiczenia rozciągające, techniki podnoszenia, pracę nad postawą, techniki oddechowe i redukcję stresu. Ich stosowanie może pomóc poprawić postawę i złagodzić ból.

  • Problemy ze snem

Ból i dyskomfort mogą prowadzić do bezsenności lub zaburzeń w jakości snu. To utrudnia prawidłowe funkcjonowanie i zmniejsza naszą zdolność do radzenia sobie z bólem. Wykazano, że osteopatia zmniejsza bezsenność i problemy ze snem, wynikające z przewlekłego bólu. Badania wykazały, że osteopatia może zmniejszyć bezdech senny u niemowląt w wieku poniżej 4 miesięcy. Potrzebne są jednak dalsze testy, by to potwierdzić.

  • Inne układy

Terapia osteopatyczna wpływa pozytywnie na układ nerwowy, krążeniowy i limfatyczny, poprawiając funkcjonowanie organizmu i ogólny stan zdrowia.

Niektóre techniki mogą poprawiać zdrowie i wydolność układy limfatycznego, usprawniając wewnętrzną pracę organizmu bez konieczności inwazyjnego leczenia chirurgicznego.

Środki ostrożności

Jak w przypadku większości terapii, osteopatia może wiązać się z pewnym ryzykiem.

Po sesji niektórzy pacjenci czują się zesztywniali (jak po intensywnych ćwiczeniach) przez 24-48 godzin. Mogą pojawić się też zakwasy i ból głowy.

Starsi pacjenci mogą doświadczać mniej powszechnych działań niepożądanych, np.: silnego bólu, uszkodzenia żeber u pacjentów z osteoporozą, drętwienia czy mrowienia. Przypadki takie należy zgłaszać osteopatom lub lekarzom.

Poważniejsze działania niepożądane mogą wymagać natychmiastowej interwencji medycznej. Należą do nich: udar, wypadniecie dysku, promieniujący ból do kończyny, uszkodzenie nerwów, osłabienie mięśni, problemy z pęcherzem oraz jelitami.

Większość z tych zagrożeń występuje rzadko, ale pacjenci powinni być świadomi możliwości ich wystąpienia przed rozpoczęciem leczenia.

Źródło:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/70381.php

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.