14 marca, 2018

Czy botoks może pomóc zwalczyć migreny?

Każdy kto boryka się z migreną wie, jak uciążliwym jest ona schorzeniem. To nie zwykły ból głowy, a neurologiczne schorzenie o wieloczynnikowym podłożu, któremu towarzyszy szeroki zespół objawów.

Większość przewlekłe chorujących migreników próbuje wielu metod walki z bólem, często niestety bezskutecznie. W 2010 roku zatwierdzony został nowy sposób leczenia migren – botoks.

Metoda ta stosowana może być u osób cierpiących na przewlekłe migreny, co oznacza że:

  • migrena została zdiagnozowana,
  • ból głowy (w tym napięciowy) pojawia się przez większość dni w miesiącu (15 lub więcej), z których 8 to migrena.

Nie zadziała zaś w przypadku osób, które:

  • doświadczają bólów głowy przez 14 dni w każdym miesiącu lub mniej,
  • mają inne rodzaje bólów głowy, np. klasterowe.

Czym jest botoks?

Botoks (jad kiełbasiany, toksyna botulinowa) to neurotoksyna, wytwarzana przez bakterie Clostirdium botulinums. Może spowodować śmiertelną reakcję (zatruciem jadem kiełbasianym), jeżeli spożyjemy ją w zepsutym jedzeniu. Jest to efektem blokowania sygnałów z nerwów i paraliżu mięśni.

W leczeniu migren metoda ta jest jednak bezpieczna. Toksyna nie jest trawiona w żołądku, a jej dawka jest znacznie mniejsza, niż ta w zepsutym jedzeniu.

Lekarze zaobserwowali już dawno, że zastrzyki z botoksu mogą pomóc wygładzić zmarszczki, ponieważ rozluźniają mięśnie twarzy. Pomocne okazują się również dla osób mających tiki i skurcze z powodu chorób nerwów – np. porażenia mózgowego.

Osoby cierpiące z powodu migren, które stosowały botoks w celu wygładzenia zmarszczek, raportowały lekarzom że ich bóle głowy stały się łagodniejsze. Z tego powodu właśnie zaczęto badać botoks, jako potencjalny środek leczenia migren.

Czy to działa?

W badaniu osób dorosłych które cierpiały na przewlekłe migreny, zastrzyki z botoksu zmniejszyły łączną liczbę dni w których występował ból (również innego rodzaju). Doświadczali oni również więcej bezbolesnych dni każdego miesiąca, a także rzadziej brali urlop z powodu bólu.

W innym badaniu prawie 50% badanych, którzy korzystali z dwóch sesji zastrzyków botulinowych poinformowała, że liczba dni w każdym miesiącu w których odczuwali ból, została zmniejszona o połowę. Po pięciu seriach efekt ten dotyczył ok. 70% badanych.

Lekarze uważają, że botoks działa na migrenowe bóle głowy ponieważ blokuje neuroprzekaźniki, które przenoszą sygnały bólu z mózgu. Botoks stanowi blokadę, która staje na ich drodze. Zatrzymuje neuroprzekaźniki, zanim dotrą do zakończeń nerwowych wokół głowy i szyi.

Leczenie

Otrzymujemy zastrzyki wokół głowy i szyi, zwykle raz na 12 tygodni. Jeśli efekt utrzyma się przez ten czas, oznacza to że poddane zabiegowi nerwy odpowiedzialne są za bóle migrenowe u danego pacjenta. W przypadku gdy dolegliwości nie ustają, należy zabieg powtórzyć.

Zwykle potrzebnych jest 30 do 40 zastrzyków, których z każdej strony głowy otrzymujemy taką samą ich ilość. Efekty odczuwalne są zwykle po 2-3 tygodniach.

W leczeniu migrenowych bólów głowy, botoks wstrzykiwany jest w mięśnie twarzy, szczególnie w okolicach czoła, skroni oraz części potylicznej. Skutkuje to rozluźnieniem mięśni i złagodzeniem nasilenia objawów migrenowych. Zabieg jest bezbolesny i trwa kilkanaście minut.

Z metody tej należy korzystać wyłącznie w gabinetach lekarskich, pod okiem specjalisty który posiada odpowiednie kwalifikacje. Wykonywanie zastrzyków z botoksu jako metody leczenia migreny, różni się bowiem od zastrzyków przeciwzmarszczkowych.

Efekty uboczne

Jak w przypadku większości metod leczenia i ta nie jest skierowana do każdego. Przeciwwskazaniem są schorzenia neurologiczne, które objawiają się osłabieniem mięśni oraz zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Zabiegu tego nie wykonuje się również: u kobiet w ciąży i karmiących piersią, u pacjentów z aktywną formą nowotworów, cierpiących na poważne choroby układu sercowo-naczyniowego (np. choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca czy nadciśnienie tętnicze), cukrzycę i choroby autoimmunologiczne. Ponadto z zabiegu powinny zrezygnować osoby walczące z infekcjami oraz skórnymi stanami zapalnymi.

Do najczęściej występujących działań niepożądanych, wywołanych przez przeciwmigrenową terapię botoksem, należą bóle szyi oraz bóle głowy.

Zdarzają się (choć rzadko) reakcje alergiczne. Ich objawami mogą być: pokrzywka, duszność lub obrzęk w dolnej części nóg.

Nie ma danych mówiących o tym, by botoks rozprzestrzenił się na inne części ciała. Potencjalnie jest to jednak możliwe, a taki scenariusz stanowiłby zagrożenie dla życia.

Źródła:

https://www.webmd.com/migraines-headaches/botox-migraines#1

https://www.wrosinski.pl/leczenie-migreny/

Opracowała Ewa Wysocka

Zapisz się do newslettera

    Zapisz się do newslettera

      Wyślij komentarz

      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

      The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.